Practice Page
Directions: You may need paper and pencil. Choose the correct answer.

1.
While in the bakery, Tom buys some chocolate bars that cost $1.95 each and 2 peanut butter stuffed cookies that cost $2.10 each. The total cost of Tom's goodies is $13.95.
a) Which of the following equations can be used to find n, the number of chocolate bars bought by Tom?
Choose:
 
2(2.10) + 1.95n = 13.95
 
2(2.10)n + 1.95= 13.95
  [2(2.10) + 1.95]n = 13.95
  2.10 + 1.95n = 13.95

cookiebars
b) How many chocolate bars did Tom buy?
Choose:
 
3
4
5 6
 
c) Tom returns to the bakery to buy 4 date nut bars. He paid with a 10-dollar bill and received 60 cents in change. What was the price of each date nut bar?
Choose:
 
$2.25
$2.35
$2.40 $2.45

 

 

2.
A rectangular horse pasture has dimensions as shown at the right.
a)
If the area of the pasture is 10,000 square feet, which equation can be used to find the length of the gate?
horsepasture
 
Choose:
 
2(110 + x) + 160 = 10,000
(80)(110) • x =10,000
 
220 + x + 160 = 10,000
(110 + x) • 80 = 10,000
  b) What is the length of the gate?
Choose:
 
10 ft.
12 ft.
15 ft. 20 ft.

 

 

3.
Your hummingbird feeder can be filled with a mixture you make at home. Boil 2 cups of water with 1 cup of sugar. Cool and place in the feeder.
Use the following equation to remember the amount of water (w) to sugar (s): hummfor
.
Which value should be placed in the box?
hummer
Yes, this is an actual formula. The red food dye in commercial packages is actually not good for these little birds.
 
Choose:
 
½
2
¼
4

 

 

4.
Ali buys a number, n, of DVD movies on-line from Amazon. The total cost, including $5.99 shipping, was $155.69 (no sales tax is charged on this purchase). Each movie sold for $24.95.
a) Which of the following equations can be used to find n?
Choose:
 
24.95(n + 5.99) = 155.69
 
24.95 + 5.99n = 155.69
  24.95n + 5.99 = 155.69
  5.99(n + 24.95) = 155.69
movies
b) Solve the equation to find the number of movies Ali purchased.
Choose:
 
4
5 6 8

 

 

5.
Given the following equations:
      -0.2a - 8 = 1.2
      -0.2(a - 8) = 1.2
Which of the following statements are TRUE about these equations? Check all that apply, and hit SUBMIT!
 

When solved, the value of a in both equations is an integer.

When solved, the value of a in the first equation is greater than the value of a in the second equation.

When solved, the value of a in the first equation is less than the value of a in the second equations.

The value represented by a is positive in both equations.

The value represented by a is negative in both equations.

The value represented by a is positive in one equation and negative in the other.

        

 

 

6.
Kyle and Amy rent a tandem bicycle (built for two) for riding around the park for the afternoon. The rental fee was $15 plus $2 per hour of use. They paid $27 for an afternoon of riding the bike.
a) Which equation could be used to determine the number of hours, h, Kyle and Amy rode the bike?
Choose:
 
2h = 27 - 15
2(h + 7.5) = 27
  2h + 15 = 27 All are possible.
andembike

b)
How many hours did the couple spend riding the bike?
Choose:
 
3
4 5 6

 

 

7.
Elaina is selling balloons at the County Fair. Her sales for the first four days of the fair are shown at the right.
a) Assuming all balloons sell for the same price, explain how you can determine the price of one balloon.
balloonTable

b) Write an equation to determine the dollars taken in, d, when she sells x number of balloons.

c) Using your equation, find the number of dollars taken in, d, if she were to sell 112 balloons.

d)
On Day 5 of the fair, Elaina decides to also sell key chains. She sold 42 balloons and 23 key chains for a Day 5 total of $69.75. What did she charge for one key chain, assuming the key chains all sold for the same price?

 

 

8.
Marci tells Denesha that she can find a value for m, in the statement below, such that the remaining equation will have an unlimited (infinite) number of solutions. Denesha is skeptical.
      8x + 28 = m(2x + 7)
friends
 
 
Decide if Marci is correct and explain your decision to Denesha. If there is such a value for m, be sure to state it.



9.
Solve the following equation, describing your steps as you go:

longone

ponder

 

 

10.
Kyle is buying a birthday gift for his Mother. He checks his pockets and discovers he has exactly $9.32.
The store is running a "23off " sale on their scarves. Kyle's scarf choices and their regular (not sale) prices are shown in the table at the right. Kyle intends to pay for gift wrapping.

a) Write an equation that can be used to determine if any of these choices can be purchased for exactly $9.32. Let x be the price of a scarf.
b) Using your equation, determine which scarf makes the equation true.


Scarf
Regular Price
Purple
$15.66
Green
$12.55
Blue
$12.96
Yellow
$15.96
You may assume that any tax is already built into the pricing.

The store charges a $5.00 fee for gift wrapping.

 

 

divider

NOTE: The re-posting of materials (in part or whole) from this site to the Internet is copyright violation
and is not considered "fair use" for educators. Please read the "Terms of Use".